Frica de a scrie. Scriem cu un plan sau fără plan?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Îmi doresc să pot pune toate ideile în interiorul unei coperte, dar sunt neputincios. (e) Sau mi-e frică?
Voi, tineri scriitori, cum o faceți?
  • Când începeți elaborarea unui text lung folosiți vreo metodă să puteți rămâne organizați?
  • Scrieți întâi cuprinsul sau parți din conținut?
  • Începeți povestea crescând de la pagină la pagină?
  • Scrieți idei și dezvoltați de acolo?
(2)
Dați-mi și mie o idee. (8)
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Simonik
junior
junior

Nu sunt expertă, dar cred că nu poți scrie o carte fără un plan, o schiță, o ciornă... ceva.
(11)
Să mă așez la masa de scris fără să știu dacă personajul principal are ochi negri sau albaștri mi se pare că miroase a... superficialitate.
Cred că trebuie făcute fișe cu fiecare personaj principal în parte.
Iar acțiunea... trebuie creionată un pic ca să știi dinainte care ți-e busola (destinația) și în ce direcție trebuie să pășești.

(3)
... nu am semnătură ...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Pentru mine planurile nu funcţionează.
În schimb nu îmi place să scriu introducerea, eu încep cu acţiunea, prima parte de obicei o scriu atunci când termin toată povestea. :))
Cred că e bine să ai un plan vag în minte, dar sa te poţi abate oricând de la el. Pe mine una un plan fix mă face să-mi pierd inspiraţia.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Daca tu simti sa scrii, nu cred ca trebuie sa iti fie frica sa te apuci. Cu plan sau fara plan.

Suntem foarte diferiti cu totii, iar creatia se naste diferit de la un om la altul. Daca la unii functioneaza planurile bine structurate, cu fise ale personajelor, cu documentari serioase despre locurile in care iti plasezi povestea, altii probabil ca se aseaza la masa si scriu pe nerasuflate.

Pana la urma ... e ca atunci cand impodobesti bradul: ai macar o vaga idee despre cum ar trebui sa iasa la final. Unii incep temeinic, aseaza intotdeauna instalatia, apoi globurile, pe marimi si culori, iar la urma beteala si varful. Altii incep taman de la varf si completeaza cu globuri. Si da, daca pe la mijlocul "decoratului" ti se pare ca lucrurile ar iesi mult mai grozave daca ai modifica imaginea initiala, atunci fa asa cum simti!
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Tudor
Nou venit

Curaj, Gabi!

Gabi scrie. (propozitie simpla)
Gabi incearca sa scrie un roman. (fraza)
Gabi incearca sa scrie un roman, pentru a o impresiona pe noua lui colega, Ioana, din clasa a XI-a. (plot point) Stie ca Ioanei ii plac cartile de dragoste. Prin urmare, ar trebui sa o impresioneze cu un roman de dragoste. Trebuie sa fie un roman atat de bun care sa-l faca celebru. Numai ca Gabi nu stie exact ce e dragoste... pentru ca nu a fost niciodata indragostit. Romanele au cateva sute de pagini, iar cel mai lung text scris de Gabi a fost un referat de doua pagini la Geografie, despre incalzirea globala. Ce va face Gabi mai departe? ...

Incearca sa faci acest exercitiu cu ceea ce ai de gand sa scrii. Daca resusesti sa spui despre ce e vorba in carte, intr-o fraza, daca ai toate elementele de structura, sunt interesante, imprevizibile, amuzante, dureroase, etc.... s-ar putea sa ai samburele unei carti.

Succes.

Atena Miruna
junior
junior

Tudor scrie: Daca resusesti sa spui despre ce e vorba in carte ... s-ar putea sa ai samburele unei carti.
Adevarat. Nici eu n-as fi putut-o spune mai bine. Deci trebuie sa stii dinainte cam ce ai de gand sa scrii (plan)! (9)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Am învățat să nu golesc niciodată fântâna care-mi alimentează scrisul, că trebuie să mă opresc de fiecare dată când mai rămâne ceva, undeva, în adâncul ei; să las izvoarele să-l umple din nou pe timpul nopții.
Prima schiță e mereu o porcărie.

Ernest Hemingway