Ce probleme întâmpină scriitorii în devenire?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Oare care sunt piedicile care apar în calea celor care-şi doresc să devină scriitori?
(e)
Primul lucru care îmi vine în minte e neîncrederea în sine sau o stimă de sine destul de scăzută.

Cred că există mulţi oameni care aspiră la o carieră de scriitor însă când primesc o critică dură din prima.
(B)
Și ce fac atunci? Renunţă la visul lor, pentru că nu ştiu cum să facă faţă criticii.
(10)
Încep să creadă că nu sunt buni de nimic.

Voi ce părere aveți? Am dreptate?
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eveline
junior
junior

Nici un profet n-a fost bine primit în țara lui (asta-i regula lui Iisus de acum 2000 de ani).

Dacă vrei să scrii, prima regulă e să-ți ții gura.

A doua regulă e să nu le spui nici măcar mamei sau partenerului de viață. De prieteni, nici pomeneală.

Ori de câte ori vor auzia de
prostia aia cu scrisul
iti vor spune:
Dar tu ceva serios nu stii să faci? Intră pe net si caută-ți ceva serios de la 8 la 16.
Lasă prostiile cu scrisul!

Mălina
Membru activ
Membru activ

Şi eu, când am început să scriu, am facut-o într-un anonimat total, fără să ştie nimeni, nesigură fiind de talentul meu şi calitatea lucrărilor. Ştiam doar că îmi place să scriu.

Lumea se grăbeşte imediat să judece, e primul lucru pe care îl face, şi asta te poate demoraliza.

E mai simplu dacă dezvălui prietenilor când deja ai ceva recunoaştere, de genul „trebuie să merg la lansarea cărţii în care sunt publicate şi câteva din poeziile mele”; „Ce? Tu scrii?” „Da, de ceva vreme, şi poeziile mele au avut succes, îţi voi trimite un exemplar”.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Aimée
Membru activ
Membru activ

Problemele întâmpinate de scriitorii în devenire sunt descurajarea, neîncrederea în forțele proprii, susținerea de care poate unii nu au parte tot timpul, ușile ce le vor fi închise în față. Este un drum destul de lung până vei ajunge unde îți dorești. În spate însă, se află multă muncă și probabil multe refuzuri.
Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu cred ca daca iti doresti neaparat poti. Daca e "scris" in cartea ta sa scrii, pai asta vei face toata viata.

Iar acum avem atat de multe medii la dispozitie pentru a promova ceea ce scriem si a intra in contact cu oameni care scriu. Mie mi se pare ca blogurile sunt foarte bune pentru cineva care se apuca de scris. Pas cu pas, gasesti oameni care impartasesc aceleasi ganduri cu tine, incepi sa gasesti sustinere, pana si site-urile de socializare abunda de grupuri de oameni care schimba pareri despre articole.

Desigur, vor fi mereu si unii care sa te critice. Si aici intervine descurajarea ... dar cred ca o poti depasi daca te increzi in fortele proprii.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Scriitorul nu trebuie să mănânce o oaie întreagă ca să poată să-ţi spună ce gust are carnea de oaie. E suficient să mănânce un cotlet. Dar asta trebuie neapărat s-o facă.
W. S. Maugham