Poţi fi scriitor dacă nu simţi cu adevărat emoţiile? Sentiment zero!

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

M-am gândit de câteva ori la acest aspect şi încerc să înţeleg dacă există scriitori care pur şi simplu nu empatizează cu ceea ce scriu.

(d)
Există oare scriitori care sunt extrem de creativi însă scriu fără să simtă?

Cum e să scrii nişte lucruri extraordinare, să laşi cititorii cu gura căscată, dar în suflet să nu ai nici o emoţie cu privire la personajele şi întâmplările din opera ta?
(2)
E posibil? Cunoști vreun caz de genul?
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eveline
junior
junior

Poți să scrii despre lucruri pe care nu le-ai trăit niciodată, DACĂ ai empatie și imaginație.
(12)
De aceea se numește „creativitate”.

Torni sentimentele tale pe pagina albă. E ca și cum ai spune
Acesta sunt eu. Dacă vă place, sunt fericit.
Dacă nu vă place, aruncați cu ouă stricate în mine.

Dar acesta sunt eu.
Cine are suflet de autist, cine are un bolovan în loc de inimă, nu va reuși asta.
(6)
Nu va reuși = succes pauză.

Lina
Membru activ
Membru activ

Cred că un scriitor adevărat ar trebui să răspundă la această întrebare, să ne lămurească.

Personal, mi se pare greu să construiești un personaj și să îi atribui sentimente pe care tu nu le-ai simțit niciodată. Într-adevăr, poți face puțină muncă de cercetare sau te poți consulta cu oameni care au simțit acele sentimente, însă la un moment dat, pot apărea discrepanțe. Așadar, poate este posibil, prin multă muncă.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Eliza
Membru activ
Membru activ

Mie mi se pare foarte complicat sa scrii fara sa simti. Pana si in genul jurnalistic care este, prin excelenta, unul definit de "obiectivitate", nu cred ca poti sa scrii fara sa treci prin filtrul tau intern ceea ce ai vazut.

Uitati-va la stiri. Si cele din ziare, dar si cele de pe televizor, au niste script-uri. Prezinta fapte, intamplari, oameni si locuri. In mod obiectiv. Iti spun ce, unde, cum, cand s-a intamplat si cine a facut. Dar cel care a surprins intamplarea ... simte. Si oricat de mult ti-ai dori sa fii obiectiv pana in maduva oaselor, chiar si daca-i vorba de o reteta de bucatarie, tot trece prin filtrul tau uman: ti-a placut sau nu ti-a placut ce ai vazut? Era curat in bucatarie, mirosea frumos, era colorat preparatul?

Deci ... nu. Nu poti sa scrii fara sa simti. Pentru ca suntem inzestrati cu simturi pe care nu le putem impiedica sa ... simta.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire