Cum îi influentează pe scriitori publicarea primei cărţi? (opinii)

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Ce se întâmplă după ce un scriitor îşi publică prima carte?
Se schimbă sufleteşte? Devine mai sigur pe sine?

Cu siguranţă ceva se petrece în sufletul său. Cred că e vorba de un sentiment de bucurie imensă datorat visului împlinit.

Mulţi scriitori devin parcă mai puternici, mai creativi, dau dovadă de mai multă maturitate după prima lor carte publicată.

Iar când vor publica a doua carte vor dovedi că au devenit şi mai buni.
(2)
Păcatul e e că alţi scriitori nu vor să dea ce e mai bun din ei iar, dacă prima carte a avut un succes colosal, se opresc acolo şi rămân doar cu ego-ul lor care transmite ceva de genul:
Ceva mai bun de atat nu se poate, am fost genial.
Ce tare sunt!
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eveline
junior
junior

Probabil, la început se bucură să-și vadă numele tipărit.
(5)
În faza numărul doi apare însă îndoiala și își pun întrebarea
Oare mă voi face de ... cu a doua mea carte? O să fie mai proastă?
Da, sigur o să fie proastă. Mai bine scriu direct a treia carte și sar peste a doua.
(2)

Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Cred ca prima carte publicata este un succes personal pentru un autor. Normal ca ar trebui sa fie un motiv de mandrie si de bucurie. Daca mai are si succes, iar autorul devine o mica vedeta pentru cititori, motivele de mandrie sunt, evident, si mai multe.

La fel de normal mi se pare ca apoi sa apara si indoiala sau aroganta.

Indoiala este clar produsul unei introspectii profunde, finalizate in teama ca un nou produs nu il va mai putea intrece pe primul.

Aroganta este si ea oarecum fireasca pentru ca e tot o insusire umana. Si daca esti mandru de tine, e imposibil sa nu pari arogant macar in fata cuiva.

Cred ca cel mai important e sa gasesti puterea sa te reinventezi dupa fiecare titlu aparut. Pentru ca nu-i usor sa creezi un produs finit complet si complex care sa atraga si sa placa tuturor.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Prima carte e foarte importantă!
Daca primeşti un pareri pozitive de la critici, de la cititori, cred că eşti impulsionat să continui să scrii. Dacă din contra, primeşti opinii negative, e posibil să fii descurajat şi să te opreşti.
Cred că scriitorii ar trebui să ţină cont de opiniile celorlalţi, dar să nu se lase descurajaţi!
(5)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Când termini de scris o carte, ai sentimentul că e ca și cum ți-ai duce copilul în curtea din spate și i-ai trage un glonț în cap.
Truman Capote