Ce părere aveți despre scriitorii care se promovează în cărțile lor?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Mă gândesc la acei scriitori - mai ales motivaționali, dar nu numai, chiar și aceia care scriu pe diverse teme practice - și care, din lipsă de altceva se promovează pe ei înșiși și ideile lor.
Mai exact, mă gândesc la acel tip de autopromovare.
(e)
Scrisori, impresii, mărturii pe care aceștia le primesc de la diverși oameni care le spun că ideile lor le-au revoluționat viața.
(3)
Mă refer la acea literatură pe care aș numi-o „booko-shopping”, un fel de tele-shopping, dar direct scris în cartea pe care o citești.

Îți plac astfel de scrieri/scriitori?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Măi, o seamă din ei chiar știu ce spun. Au trăit pe pielea lor.

De exemplu, Timothy Ferriss cu a lui „Saptamana de lucru de 4 ore” nu vorbește din auzite.
(e)
Omul a devenit multimilionar din... scris cărți motivaționale.

Imagine

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Dacă aminteşte o singură dată de el în cartea respectivă precum că e scriitor sau trainer de succes, mi-e ok. Asta doar dacă o face într-un mod finuţ, subtil.

Dar dacă respectivul autor se ridică singur în slăvi sincer nu o să-i mai citesc vreodată cărţile.

Dacă eşti bun, eşti bun şi gata, nu trebuie să încerci să te vinzi în cărţile tale.

Ce părere pot să am eu despre tine ca autor dacă faci aşa ceva? Mai degrabă îi apreciez pe cei care fac mici glumiţe despre ei, aşa chiar ştiu să se facă apreciaţi şi pentru faptul că au un umor aparte.

(4)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Stiu ca sunt la mare cautare in zilele astea, dar pe mine cartile motivationale n-au reusit sa ma prinda deloc.

Adica, e clar ca oamenii au o anumita experienta, au studii in anumite domenii si expertiza, insa ... mi se pare ca e ca la horoscop: chiar n-are cum sa se potriveasca reteta pentru niste miliarde de oameni cati suntem pe pamant, toti diferiti unul de altul.

Iar daca autorul mai si merge pe ideea de self-marketing si se prezinta pe sine ca pe un produs din vitrina cu bunatati, atunci chiar ca m-a pierdut. Lasa-i pe cei care te citesc sa te considere un model si nu te impune direct ca si cum tu ai fi exemplul de urmat.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Scriitorul nu trebuie să mănânce o oaie întreagă ca să poată să-ţi spună ce gust are carnea de oaie. E suficient să mănânce un cotlet. Dar asta trebuie neapărat s-o facă.
W. S. Maugham