De ce (să) scrii?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

De ce (să) scrii?

Te-ai întrebat vreodată acest lucru?
Te-a frământat vreodată această întrebare?

De ce (să) scrii? Are vreun rost scrisul? Ajută la ceva?
Dacă da, la ce anume? Dacă nu, la fel, argumentează-ți răspunsul.

Personal, cred că scrisul e o formă nemaipomenită de a te cunoaște pe tine însuți. Cred că ajungem să ne cunoaștem mai bine pe măsură ce scriem. Nu. nu cred că exagerez când spun asta. Mi se întâmplă să citesc articole ce le-am scris cu ani în urmă și de unele idei chiar să mă minunez și să mă mândresc puțin în sinea mea că am putut născoci așa o idee.

Din nou întreb: De ce (să) scrii?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Mălina
Membru activ
Membru activ

De ce (să) scrii?

Valar Morghulis scrie: De ce (să) scrii?
Era o vorbă de-a tatei:
Cine nu are memorie, să-și facă una din hârtie.
(1)
În afară de faptul că te ajută să nu uiți, mai e un avantaj: gândurile așternute pe hârtie, vizibile ,
te fac să ai o privire de ansamblu,
să te autocunoști,
să știi ce ai de făcut
și te fac mai ordonat.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

De ce (să) scrii?

Scrisul te ajută, chiar dacă scrii pur şi simplu câteva fraze în jurnalul tău.

Când scrii te deschizi în primul rând faţă de tine, eşti sincer cu tine şi pui suflet pe paginile alea.

Scrisul e înălţător. Păcat că în ziua de azi nici scrisori nu se mai scriu. Avem internet, ce ne mai pasă?

Un alt atu legat de scris este că îţi pui în valoare creativitatea. Cine ştie? Poate că dintr-o joacă îţi descoperi talentul de scriitor... :)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Hyrina
Membru activ
Membru activ

De ce (să) scrii?

De ce (să) scrii?
Pentru că ai idei bune, pentru că ai ceva de zis, pentru că poţi să schimbi lumea în bine prin ideile tale.
Cred că scrisul este important pentru dezvoltarea ta emoţională, pentru a-ţi pune ideile în ordine şi pentru a-ţi face ordine în minte.
Eu dacă nu îmi notez ideile, le uit imediat şi oricât aş încerca să-mi aduc aminte nu reuşesc.
(6)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Eliza
Membru activ
Membru activ

De ce (să) scrii?

La mine asta cu scrisul a inceput devreme. Eram mica si aveam eu senzatia ca pot scrie poezii. N-a durat mult ... pentru ca imi placea mai mult proza si am inceput sa visez ca o sa scriu un roman. Dar n-am avut niciodata capacitatea de a pune ordine in pagini atat de multe si de mari cat ii trebuie unui roman.

Si totusi, inca scriu. Scriu ca sa ma eliberez, scriu ca sa exprim lucruri pe care nu le pot spune in cuvinte pentru ca ... ceva dinauntru ma opreste, scriu ca sa ma cunosc mai bine pe interior, scriu pentru ca ceva din existenta mea e strict legata de ... scris.

Au fost unele momente in care n-am putut sa-i spun celui de langa mine ce simt si ... i-am scris. Un mesaj pe telefon, pe WhatsApp, un mail ... i-am spus in scris ce simt. Desi raspunsul n-a fost vreunul romantic, atitudinea lui m-a facut sa inteleg ca ... desi el nu scrie, a inteles si ... a simtit ce n-am putut sa spun, ci am putut doar sa scriu.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Vremurile noastre sunt vremea mediocrităţii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacităţii de a te apuca de treabă şi a dorinţei de a avea totul de-a gata.
Feodor Dostoievski