Ce faci cu ideile care-ți trec prin cap?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Nu o dată, ci de nenumărate ori mi s-a întâmplat să-mi vină o idee grozavă în minte și să mă gândesc că din acea idee pot scrie un articol fain, sau măcar câteva gânduri pentru reflecție bune.

Însă, fiind deja în pat și aproape de tărâmul lui Moș Ene, de cele mai multe ori mă mințeam singur spunându-mi că dimineață o să-mi aduc aminte și o să-mi notez atunci.

Cred că în felul acesta am pierdut o mulțime de gânduri foarte bune. Nu cred că-i greșită, ba dimpotrivă, cred că-i grozav de nimerită vorba care spunea că un creion tocit face mult mai mult decât o minte ascuțită.

Tu ce faci cu ideile care-ți trec prin cap?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Valar Morghulis scrie: Însă, fiind deja în pat și aproape de tărâmul lui Moș Ene, de cele mai multe ori mă mințeam singur spunându-mi că dimineață o să-mi aduc aminte și o să-mi notez atunci.
Parcă am fi frați.
Scrie, notează , altfel „florile gândului tău se vor risipi”.
(1)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

De obicei le notez pe un carneţel special pentru astfel de gânduri. Dar cum de multe ori nu îl am la mine, le scriu pe orice am la îndemână: plicuri/facturi uitate prin geantă, bonuri lăsate în buzunare sau în portofel, iar daca nu găsesc o bucăţică de hârtie îmi fac o notă în telefon şi o transcriu acasă pe carneţel.
(3)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Cu siguranţă ai la tine telefonul mobil, al meu are shortcut-ul cu reportofonul pe ecranul principal, aşa că în momentul în care vine ideea genială, am dat „record” şi încep să povestesc în amănunt, cu tot cu impresii sau variante, tot ce e de spus şi tot ce conteză.

Nu o dată am păţit ca, ascultând după ceva vreme ce am înregistrat, să mă „autoimpresionez” cu imaginaţia de moment şi să mă felicit pentru că nu am pierdut momentul.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Le depozitez in sertarase cu speranta ca le voi scoate la iveala in momentul potrivit.

Desigur, nu se intampla asa si ... mereu imi spun ca bucatica aceea de servetel sau coltul acela de invitatie ar fi fost numai bune sa le folosesc pentru a-mi asterne undeva ideea aia sclipitoare. Dar n-am facut-o. Fie din comoditate, fie din cauza ca ma ocupam de altceva si ideea n-a avut bunul simt sa nu rasara pana cand imi termin treaba, fie ca eram in pat si perna era prea dulce ca sa ma dezlipesc de ea ...

Eu cred ca important e ca ideile vin si revin si creativitatea ... o ai sau n-o ai. Iar daca o ai, e acolo si iti ofera idei de care sa te bucuri toata viata, indiferent cat de pragmatic ar fi mediul in care iti traiesti restul vietii.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Scriitorul nu trebuie să mănânce o oaie întreagă ca să poată să-ţi spună ce gust are carnea de oaie. E suficient să mănânce un cotlet. Dar asta trebuie neapărat s-o facă.
W. S. Maugham