Care ar fi cea mai mare provocare pentru tine în ce privește arta scrisului?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Mă gândesc că există o mulțime de provocări atunci când discutăm despre scris.

Unii nici nu vor să lase să le treacă prin cap sau dacă le trece vreun astfel de gând prin cap, imdediat încearcă să scape de el.

Ce spuneți de poezie? Aveți înclinația și plăcerea să scrieți versuri?

Mie personal îmi par grozav de grele. Să scrii versuri de calitate și profunde este o artă.

Care ar fi cea mai mare provocare pentru tine în ce privește scrisul?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Cea mai mare provocare pentru mine este prima propoziție. Poate părea amuzant, dar îmi este foarte greu să găsesc un început pentru a-mi pune ideile pe foaie.
(11)
În mintea mea zburdă multe idei, care mai de care mai bune, se conturează tot conținutul... dar nu pot să găsesc o introducere.
(10)
După ce reușesc să scriu primele rânduri totul vine de la sine, ideile se scriu singure!
(p)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Pentru mine problema vine de multe ori din lipsa de inspiraţe şi „fluxului” creativ.

Atunci când ai un job full time într-un domeniu destul de pragmatic, e destul de dificil să te desprinzi de modul de a gândi dinn timpul zilei, pentru a realiza o capodoperă la ceas de seară. Asta pentru că pentru mine scrisul e un hobby, nu o modalitate de venit constantă şi permanentă.

Probabil dacă aş trăi permanent într-un mediu creativ, ideile ar veni de la sine mult mai uşor.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu nu am o problema cu prima propozitie, dar si eu sufar de aceleasi "ganduri si idei care zburda" si nu se opresc intr-un loc sa apuci sa le aduni, sa le asezi pe hartie si sa le formezi intr-un tot ordonat. Daca nu trebuie sa scriu despre tema X, cu subiect si predicat, pai sunt atat de multe de-mi trec prin cap de-odata, de nici n-am timp sa le tin minte, daramite sa le mai si scriu.

Spuneam eu intr-o postare pe aici ca nu cred ca as putea vreodata sa scriu un roman, desi mi-as dori. Pentru ca ... parca-mi vin prea multe idei deodata si ... unele se mai pierd, altele mi se pare pierdere de timp si maculatura, mi-e greu sa sintetizez lucrurile si sa le asamblez. E ca si cum as avea toate episoadele in minte, dar mi se incurca ordinea si se creeaza o intreaga harababura.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth