Te-ai gândit să scrii piese de teatru?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Ne gândim adesea la poeții clasici că sunt artiști, reușind să pună în versuri sentimente adânci ale lor. Și lucrul acesta nu e valabil doar pentru poeții clasici. Avem și astăzi poeți valoroși.

Însă, personal cred că a fi în stare să scrii piesă de teatru este cu adevărat absolut extraordinar!

În ce privește proza e relativ ușor să creezi niște personaje, să le oferi o aventură de senzație, plină de intrigă, frământări, eșecuri, biruințe, întristări și bucurii.

Totuși, să poți să creezi un personaj care să pară real, să nu fie rupt de realitatea ce ne înconjoară, să se frământe și el cu ce ne frământăm noi, asta cred că e în adevăratul sens al cuvântului, o capodoperă în ce privește arta scrisului.

Care ți-s gândurile în ce privește scrierea de piese de teatru?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Deseori mi s-a întâmplat să scriu ceva și să îmi imaginez personajele interpretand rolurile respective.
Atunci mi-am dat seama că mi-ar plăcea să scriu piese de teatru.
Mi se pare fascinant să formezi personajele, sa le conturezi caracterul, sa controlezi toată drama,dar mai ales să ții publicul captiv.
(f)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Nu de puține ori îmi imaginez în minte diferite scene care ar putea fi jucate pe o scenă de către actori. M-am gândit să scriu piese de teatru. M-am gândit să scriu o piesă de teatru ce ar putea prezenta viața noastră contemporană, în care tehnologia s-a dezvoltat, toți suntem cu capul în telefon, alergăm după aprecierea celorlalți și uităm să ne mai acordăm timpul persoanelor ce ne sunt aproape. (8)
Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Sincer, si eu cred ca cei care scriu piese de teatru sunt niste artisti extraordinari. Pentru ca trebuie sa pui in acele cuvinte atat de multa forta si emotie, incat orice actor sa poate simti si transmite, la randul sau, mai departe, publicului, emotie, sentiment, poveste.

Cred ca fiecare dintre noi atunci cand citeste ceva cu personaje, vede cu ochii mintii exact cum arata, gesticuleaza si vorbeste un personaj si mi se pare ca aici sta, de fapt, cheia unui mare scriitor de teatru - in a contura atat de bine trasaturile si caracterul acelor personaje, incat "ochii mintii" unei multimi sa le vada in aceleasi tuse si contururi.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Greu nu e să scrii mult, ci să concentrezi esența în mai puține pagini.
Henry David Thoreau