Cu ce e mai bine să începi cariera de scriitor?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Petre Țuțea parcă spunea ceva de genul că „Sportul național al românilor este datul cu părerea.” Mare dreptate avea.
Cineva, mai în glumă, mai în serios spunea că are răspunsuri, însă nimeni nu-l întreabă nimic.

Iată-mă aici, întrebându-te. Nu trebuie să ai carieră de scriitor ca să poți răspunde la o astfel de întrebare. Poți să spui cum te gândești tu să începi (dacă te gândești să te lansezi ca scriitor, desigur).

Însă, dacă ai publicat cărți, ce sfat dai unuia care vrea să înceapă și el să se lanseze ca scriitor?
Cu ce să înceapă? Ce să-l preocupe? Cum să procedeze?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Cred că dacă îti place sa scrii și ai puțină imaginație îți va fi foarte ușor.
În primul rând trebuie să găsești un subiect care să te pasioneze și despre care să fii informat, astfel ideile vor veni de la sine.
Daca te pasionează razboiul, fa-ți timp și vizitează-ți bunicii, sigur au amici care au fost pe front!
(5)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Este clar că trebuie să scrii despre ce cunoşti, altfel vei părea un amator care s-a găsit să-şi dea cu părerea. Cu cât eşti mai documentat asupra subiectului, cu atât vei avea mai multe şi mai interesante lucruri de spus.

Şi întotdeauna am fost de părere că trebuie să ai şi uşoare cunoştinţe de psihologie umană pentru a scrie eficient, trebuie să îţi poţi întelege cititorul, ce îl interesează, ce îl ţine legat de carte, cum să-i captezi atenţia.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

eu_Tania
junior
junior

Cel mai bine e să începi în glumă. Scrii din amuzament. Scrii ce-ți vine în cap.
Ideea este să nu-ți pese dacă te va citi cineva vreodată sau nu.
(p)
Nu trebuie să cauți aprobarea celor din jur. Nu știu dacă are valoare sau sens.
Și oricum nu poți să mulțumești pe toată lumea.

Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov