Scrii din auzite sau din surse sigure?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Ți s-a întâmplat să citești diverse cărți și în ele să găsești informații extraordinar de interesante despre anumite lucruri, în care autorul să precizeze că unul sau altul a spus cutare sau cutare lucru, însă - spre surprinderea ta! - să nu aibă nicio notă de subsol? Nicio referință? Niciun nume? Nicio sursă?

Ai scrie în felul acesta?
Ți se pare corect să scrii pe un subiect anume, însă să scrii doar din „amintiri”, fără a preciza nicio sursă externă? Să fie riscul de a face reclamă altcuiva?
Păi, mi se pare că dacă acea informație te-a ajutat, se cade să-l menționezi pe cel de la care ai primit acea informație.

Ai voie să scrii din „amintiri”? Dacă da, cât de mult?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Acest scris vag, din amintiri mi se pare un plagiat mascat. Nu ai furat cuvânt cu cuvânt, dar daca ideea nu iți aparține, tot furt este!
Dacă pe tine te-a inspirat acea idee, nu fi egoist și lasă-i si pe ceilalți să afle mai mult.
Ți-ar plăcea să-ti vezi ideile rescrise de cineva și sa pretindă că îi aparțin?
(6)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Nu e chiar atât de ok să nu menţionezi de unde ai luat anumite citate, de unde te-ai inspirat.

Nu eşti sincer nici cu tine şi nici cu cititorii tăi şi poţi să îi dezamăgeşti pe mulţi.

Vreau să scriu aici un exemplu. Poate unii dintre voi aţi citit Alan Cohen - Viaţa ca o ţeapă. Ei bine e o carte foarte veselă şi care îţi dă de gândit, îţi oferă sprijin ca să ai mai multă încredere în sine.

Ei bine am avut ocazia să citesc această carte după ce am citit cartea unue doamne trainer din Iaşi.

Îmi plăcea mult doamna din Iaşi, apreciam cărţile ei, mi se părea oau.

Însă cum credeţi că m-am simţit atunci când am citit Viaţa ca o ţeapă şi mi-am dat seama că tipa copiase aproape cuvânt cu cuvânt esenţialul însă nu dăduse nici o referinţă?

M-am simţit înşelată şi trădată. E greşeala mea pentru că eu chiar am crezut în această scriitoare care în final m-a dezamăgit extrem de mult. (8)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu cred ca scrisul din surse sigure e cel mai cinstit. Nu poti emite judecati de valoare doar asa ... pentru ca-ti aduci aminte ca parca ai mai auzit undeva pe cineva spunand asta.

In plus, risti intr-adevar sa pierzi respectul oamenilor daca esti prins furand. Eu cred ca doar lucrarile fictionale pot exista fara note de subsol si trimiteri catre alti autori.

Si sunt foarte de acord si cu ideea ca atunci cand scrii pe un anumit subiect, poate mai intereseaza si pe altii ideea si isi doresc sa acumuleze mai multe informatii din domeniul respectiv. Si atunci, de ce sa nu le faci oamenilor cautarea mai usoara?
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Nu trebuie să înveţi să scrii , ci să vezi. Scrisul este o consecinţă.
Antoine de Saint-Exupery