Ți-e milă să-ți omori personajul? (fii sincer)

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Tu cât de ușor renunți la un personaj?
(11)

Dacă scrii un roman, unul mare, vast cu multe personaje, pun pariu că vine și momentul în care este nevoie să dispară un personaj.
Ce te faci dacă e unul pe care îl iubești?
(h)
E firul poveștii cărții pe care tu ți-o imaginezi și personajul este valoros, este cel mai bun creat de tine, cel mai savuros desert.

Ce faci? Îl/o omori, nu?

Îl omori? Cum o faci? (4)
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

HaNa_MaRyA
Nou venit

Te poți atașa de un „om” pe care l-ai inventat pentru că ai pus o bucățică din sufletul tău în el.
L-ai însuflețit.
Dar dacă editorul spune...
Cutare trebuie să dispară de dragul firului narativ.
... atunci asta e.
(B)
Îți iei înapoi bucățica de suflet și-l „des-suflețești” pe nenorocit.
"Educația este ca erecția. Dacă o ai, se vede." (proverb african)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Da, mai mereu punem suflet peste tot. Şi când am descărcat un serial online în 7 serii şi l-am vizionat zi de zi, când am ajuns la final am resimţit o uşoară părere de rău faţă de personajele care mi-au intrat în casă zilnic.

Aşa că un personaj pe care l-am creat şi l-am crescut cu grijă, nu se desparte uşor de noi, ci luptă, ca oricare fiinţă, împotriva distrugerii (chiar fictive) pe care suntem pe cale a o săvârşi.

Şi totuşi, de dragul artei, de dragul recunoaşterii şi al sentimentului de „wow” pe care dorim să-l insuflăm, îl vom distruge, preferabil într-un mod original şi care, neapărat, trebuie să stârnească un val de simpatie.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Eu cred foarte mult in basme si in povestile cu final fericit. Cred ca mi-ar fi cumplit de greu sa omor un personaj pe care l-am creat, pe care il iubesc, care face lucruri frumoase in carte, care ii face pe oameni sa se bucure de viata si ispravile lui.

Cred ca mi-ar fi greu sa omor si un personaj negativ pentru ca, daca nu mai credem in puterea de indreptare a oricarei fiinte umane, oare unde se duce umanitatea noastra?

Uneori am senzatia ca moartea unor personaje e produsul unei dorinte foarte mari de a starni emotie. Si, da, e adevarat, o carte care nu trasmite emotie, parca nu-i la fel de valoroasa, dar ... tot mi-ar fi mila sa-mi omor creatia.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Puţini scriitori celebri au scăpat de dizgraţie. Aproape toţi poeţii care au avut succes au fost calomniaţi.
Voltaire