Moartea e un EL sau o EA (cum e mai reușită)?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

aer_de_vânzare
Nou venit

Dacă ar fi să scrieți o carte sau să regizați un film și ar trebui să descrieți cum duhul morții vine și ia sufletul cuiva, la ce gen v-ați decide?
Un domn Moarte care vine să culeagă un suflet?
Sau o Doamnă Moarte?
(8)
Din punct de vedere literar, pare mai înspăimântător dacă e un EL, nu-i așa?
(e)
Imagine

Ramona B.
de-al casei
de-al casei

Cred că subestimezi femeile. Sau poate nu ai cunoscut (încă) femeia care să bage groaza în tine.
Sau ești rupt de realitate.

Continuă să trăiești în lumea visurilor și să visezi la „Floare Albastră”.
(B)
Imagine

Mălina
Membru activ
Membru activ

În majoritatea scrierilor Moartea este o „ea”, e „doamna cu coasa”, sau în folclorul slavic un fel de „Baba Yaga”, e împământenită ideea că femeile ar avea mai multe legături cu vrăjitoria şi practicile spirituale.

În schimb, bărbaţii sunt mai mult criminali (în literatură) sau au legătură cu practicile mai „lumeşti”.

Ideea unei entităţi masculine ca şi spirit rău e destul de interesantă şi aduce cu sine o idee de violenţă mai mare decât un personaj feminin. Din ce am citit până acum, spiritele rele masculine sunt mult mai neîndurătoare şi mai greu de „stăpânit”.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Dar oare de ce trebuie sa fie "moartea" nesuferit/nesuferita sau violent/violenta?

Eu cand am citit primele randuri de aici, m-am gandit direct la "Intalnire cu Joe Black". Sigur ati vazut filmul, iar daca nu, uitati-va la el. Acolo, moartea este un el, dar un el fermecator. Nu doar multumita lui Brad Pitt, ci gratie insusirilor personajului. E intelegator, dar foarte strict si riguros ...

Cred ca, de fapt, cel mai interesant lucrul la "moartea" din acest film mi s-a parut felul in care ajunge sa cunoasca lumea asta a noastra si incearca sa faca parte din ea pentru o scurta perioada de timp. Si totusi ... ramane neinduplecat la final.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Când termini de scris o carte, ai sentimentul că e ca și cum ți-ai duce copilul în curtea din spate și i-ai trage un glonț în cap.
Truman Capote