Cum să-ți faci reclamă la cartea ta?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Teo Dora
de-al casei
de-al casei

K Bostanu scrie:Treaba editurii este să-l promoveze... e o obligație contractuală...
Aici, în România?
În condiții ideale, aș fi de acord cu tine. Din nefericire, munca de promovare o face scriitorul și editorul său, cot la cot. (2)
De agenți literari și impresari nu prea s-a auzit pe la noi.
În omul frumos e frumoasă şi toamna.

aLeX
Membru activ
Membru activ

Deși s-au spus destul de multe pe acest subiect, mai vin și eu cu o idee-două, poate te ajută cumva.

În primul rând, cred că trebuie să știi ce fel de oameni îți vor citi cartea. Adică scrii o carte pentru adolescenți, sau un roman polițist de exemplu, ce s-ar putea sa aibă o audiență mai matură?

Dupa ce determini acest lucru, poți să începi să-ți faci reclamă: dacă e carte de adolescenți, pe diferite rețele de socializare, sau YouTube, iar altfel, prin diferite reviste, ziare, blog-uri literare.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Și sunt mai ieftini decât zece lansări de carte.
Sunt bloggeri care nu scriu despre cărți care nu le-au plăcut.

Dar într-adevăr, dacă îi și plătești (ceea ce la noi în țară nu se prea practică) ei pot să îți facă o reclamă mai bună decât o întreagă firmă de PR.

De asemenea, mai poți plăti oameni să îți facă recenzii pozitive pe site-urile unde vinzi cartea și pe goodreads.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

al 31-lea
junior
junior

Maria Mirabela scrie: Sunt bloggeri care nu scriu despre cărți care nu le-au plăcut.
Dar într-adevăr, dacă îi și plătești ... ei pot să îți facă o reclamă mai bună decât o întreagă firmă de PR.
Deci, dacă-i plătești, încep să te iubească.
(1)
Exact ca funcționarii publici de la ghișee.
(9)
Mirobolantă similitudine!

Gabi
de-al casei
de-al casei

Pe Facebook e cel mai simplu să-ți faci reclamă și nu te costă nici un ban (nu mă refer la campaniile de publicitate plătită oferite de Facebook, ci la profile și pagini înființate gratuit).
(f) Îți faci un milion de prieteni și apoi postezi periodic mici fragmente din cartea ta.

Imagine

Dacă ai o carte bună, fragmentele vor stârni curiozitate și pagina ta va fi vizitată.

Desigur, trebuie să-ți faci și un site (ca să poți face vânzări online de cărți electronice). Sau pui cartea pe Amazon și direcționezi traficul direct spre ea.
(2)
Sunt multe posibilități de a vinde un produs (și cartea ta tot un produs este).
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Oamenii nu merită cărți bune pentru că se mulțumesc cu cele proaste.
Ralph Waldo Emerson