6 lucruri pe care NU vreau să le găsesc într-o carte

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Ai o problemă cu orgasmele multiple sau cu exagerările literare?
La exagerările literare se referea, fără nici un dubiu. :))
Ce-mi place expresia asta... hi, hi!
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Meteor Albastru
junior
junior

Nu mi-ar plăcea să găsesc într-o carte antimodele prezentate ca modele. Scriitorul trebuie să facă distincția clară între băieții buni și băieții răi.
“… după mine, mai cuminte e să spargi pietre decât să-i permiţi unei femei să pună stăpânire chiar şi pe vârful unui deget de-al tău.” (Turgheniev)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

1. Înjuraturi care nu îşi au rostul.
Nu consider că astfel de lucruri ar trebui să apară într-o lucrare de calitate. Iar dacă apar ar trebui să fie finuţe, cum le gasim în cărţile lui Caragiale.

2. Scene brutale descrise detaliat.
Şi aşa ca avem parte de violenţă pretutindeni, nu mai e nevoie şi în cărţi de aşa ceva.

3. Pagini întregi de descrieri care nu includ vreun tip de acţiune.
Astfel de lucruri pur şi simplu mă plictisesc şi las cartea deoparte destul de rapid.

4. Finaluri bruşte din care nu înţelegi mare lucru, finaluri simple care te fac să simţi că întreaga carte a fost bună însă la sfârşit parcă autorul s-a grăbit şi voia să încheie mai repede.

5. Personaje secundare despre care se vorbeşte mult însă ele nu fac ceva deosebit în carte, sunt puse doar de umplutură.
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

aLeX
Membru activ
Membru activ

Sincer, eu sunt deschis la aproape orice când vine vorba de o carte.

Deși și eu am unele lucruri pe care n-aș dori nici în ruptul capului să le văd, precum descrierile prea amănunțite. Când văd o simplă masă de nu știu ce sărbătoare (cred că era de fapt o festivitate de deschidere a anului școlar la Hogwarts din Harry Potter), îmi pierdeam răbdarea să citesc atât despre câte feluri de mâncare erau pe masă și cum arătau si cum mirosea fiecare bucată. Deși, trebuie să recunosc, chiar aveam senzația că eram acolo, tot cred că a fost puțintel exagerat.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Lina
Membru activ
Membru activ

Dacă există viitori scriitori pe acest forum, vă rog să țineți cont de această listă! :)

1. Emfază pe oameni grav bolnavi

2. Oameni torturați de regimuri totalitare

3. Inconsistență (întâmplări care nu se leagă)

4. Descrieri mult prea ample, inutile

5. Limbaj simplu

6. Final care lasă loc de interpretări, incert
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Gianina92
junior
junior

Lina scrie: 1. Emfază pe oameni grav bolnavi
Cum adică? Ce vrei să spui?
(8)
DEX scrie: EMFÁZĂ s. f. Atitudine nenaturală, pretențioasă; afectare în scris, în vorbire, în comportare. ♦ (Med.) Atitudine lipsită de naturalețe, în dezacord cu realitatea, prezentă la psihopați, paranoici, schizofrenici etc. – Din fr. emphase, lat. emphasis.
Simulez că nu pot simula.

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Personal, accept orice de la carte, de la homosexualitate până la descrierile lungi. Fiecare autor are un stil propriu, iar fiecare carte are un public țintă.

Din punctul meu de vedere literatra ar trebui să îți deschidă lumea spre noi experiențe și să îți lărgească orizonturile. Dacă spui din start că nu citești ceva pentru că are, spre exemplu, o temă politică, sau limbaj licențios, sau scene de sex deja nu înțelegi de ce a fost creată literatura de fapt.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

HaNa_MaRyA
Nou venit

Povești Albe scrie: Dialoguri interminabile despre fleacuri. Timp pierdut. Cu ce ajută acțiunea?
Dacă autorul vrea să obțină un anumit număr de pagini, poate ar trebui să se gândească de două ori.
Poate că editorul i-a cerut 400 de pagini în loc de 300.
(11)
Tu ce ai face, dacă ai fi în pielea lui?

(2)
"Educația este ca erecția. Dacă o ai, se vede." (proverb african)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Greu nu e să scrii mult, ci să concentrezi esența în mai puține pagini.
Henry David Thoreau