Scriitorul trebuie să se inspire din propria viață?

Ești scriitor în devenire?
Perfect! Aici poți schimba idei despre scris.

Scrie un răspuns

Gianina92
junior
junior

Dacă un autor scrie împletind imaginația cu experiențe din propria lui viață, are șanse mai mari să fie autentic? (8)
Dar dacă scriitorul are o viață plictisitoare?
Simulez că nu pot simula.

Vasy Lee
Îmi place să scriu
Îmi place să scriu

Este ceea ce cunoaște cel mai bine. Rădăcine lui sunt adânc pătrunse în trecutul experiențelor proprii.
Dacă n-ar folosi părți, bucăți, fragmente din viața lui...
(11)
Ce altceva să scrie?
Cărțile, oglinzile sufletului.

ursulescu83
junior
junior

Vasile, mai citește o dată care era întrebarea (3)
Gianina92 scrie:Dar dacă scriitorul are o viață plictisitoare?
(2)
Dacă are o viață plictisitoare, ar putea să scrie literatură SF (cu nave spațiale și extratereștri) și fantastică (de genul Games of Thrones).
Semnătura mea? kakashkhsieieytijfhsfgdjfgdjfg :)

Amalia
Sprijin forumul. Sunt
Sprijin forumul. Sunt

Majoritatea scriitorilor au vieți plictisitoare. (1)

Stau toată ziua pe fotoliu sau canapea cu laptopul în brațe și sunt absenți la tot ce e în jurul lor. (e)

Dar e bine că au vieți plictisitoare. Exact asta îi determină să-și omoare timpul scriind. Și noi de bucurăm de fructul plictiselii lor ...

=părerolog=
junior
junior

Majoritatea scriitorilor au vieți plictisitoare...
S-o crezi tu. Scriitorii trăiesc mai multe vieți într-o singură viață. Vibrează odată cu personajul despre care scrie.
Și e logic să fie așa. Altfel cum ar transmite cititorilor propriile emoții.
(8)
La fel pățesc și actorii când joacă pe scenă. Uită de ei. Intră „în pielea” personajului.

Maria Mirabela
Membru activ
Membru activ

Majoritatea autorilor au o viață plictisitoare. Se trezesc dimineața,merg la muncă, vin seara, se uită apatici la televizor sau stau pe internet, se culcă și o iau de la capăt.

Dar aici intervine imaginația. Inevitabil cunoști pe cineva sau găsești inspirație în ceva care să te motiveze să scrii.

Problema nu este că nu ai inspirație sau ai o viață plictisitoare și din cauza asta nu poți să scrii. Ci pur și simplu, nu ești făcut pentru a scrie sau nu ai găsit acel ceva care să te motiveze.
Nu-mi pune întrebări și n-o să te mint.

Lina
Membru activ
Membru activ

Nu cred că trebuie, ci este mai mult inevitabil să se inspire din propria viață, atunci când este vorba de o carte realistă.

Mi se pare dificil pentru un scriitor să seteze acțiunea într-o țară în care nu a fost niciodată. Așa că trebuie să lucreze cu ceea ce știe, pentru a fi credibil.

Cu personajele este la fel, cel mai probabil îmbină caracteristici ale mai multor oameni pe care i-a cunoscut.

Mi se pare mai ușor pentru un scriitor să scrie analizând mediul înconjurător.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

De ce nu? Atâta timp cât are ce povesti poate să se inspire liniştit din propria viaţă.

Pentru mine una e mult mai interesant dacă face asta, cum a făcut Eliade cu Maitreyi.

Faptul că un scriitor se inspiră din viaţa sa parcă mă face să-l apreciez mai mult şi să-i citesc cât mai multe opere. Poate că sinceritatea lui declanşează acest lucru în mine. (h)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov