Cât de mult contează editura?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

După ce criterii te orientezi atunci când ți-ai pregătit un buget pe care urmează să-l investești în cărți?
Care sunt lucrurile sau etapele prin care treci până ajungi să-ți cumperi cărți?

Să fie autorul? Îți place un anume autor și abia aștepți să vezi ce-a mai publicat.
Să fie un subiect anume? Îți place un subiect anume și vrei să știi tot ce se poate știi despre acel subiect, așadar cumperi tot ce se scrie pe acel subiect.

Să fie... editura? Cât de mult contează editura atunci când vrei să cumperi o carte? Ai, probabil, vreo editură preferată și verifici să vezi care i-s noutățile?

Tu ce spui? Cât de mult contează editura în alegerea unei cărți?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Nu sunt un expert, dar nu cred că editura ar trebui să conteze atunci când citim/cumpărăm o carte. Atunci când cumpăr o carte, o vreau pentru conținutul ei(deoarece eu mă informez înainte de a face o achiziție), nu pentru numele editurii.
Un scriitor cu idei briliante poate apela la o editură mai puțin cunoscută din cauza lipsei de fonduri.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Mălina
Membru activ
Membru activ

În primul rând contează scriitorul, având în vedere că el este cel ce aşterne gânduri pe hârtie.

Genul de literatură este al doilea subiect de selecţie pentru mine, când am terminat de citit operele scriitorului preferat. Şi atunci da, arunc o privire peste editură, dar nu pot spune că este un adevărat criteriu de selecţie, eventual eliminatoriu.

Am avut în mână cărţi pe care le-am devorat într-o după amiază, fără să fi auzit vreodată de editura respectivă.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Bianca Cecilia
Nou venit

Valar Morghulis scrie: ... etapele prin care treci până ajungi să-ți cumperi cărți...
Coperta e numarul unu. Dacă e bine realizată, nu mă mai interesează prea tare nici cine e autorul, nici dacă e o editură cunoscută.
Da, coperta contează.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura este, în mare parte, despre sex.
Anthony Burgess