CARE ESTE SENSUL VIEȚII?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

SENSUL VIEȚII OMULUI ar fi...

Căsătorie + Casă + Mașină + Copii... gata.
9
26%
Să-ți plătești la timp facturile + ratele la bancă. Și impozitele.
1
3%
Micii și berea (nu neapărat în ordinea asta).
2
6%
Ceva care să dureze după moarte (o carte, o biserică, un monument, etc.)
3
9%
Să fac sex, mânca-ți-aș! Ce număr de telefon ai?
7
21%
Vacanțe în locuri exotice + cazare la 5 stele + haleală „all inclusive”.
3
9%
Retragerea la mănăstire + post + rugăciuni + priveghere + mătănii.
1
3%
Sensul vieții? Hmm. Ar fi... să-ți omori soacra! Da, ăsta este!
1
3%
Sensul vieții e că nu are nici un sens. Deci poți să-i dai tu unul. Nu?
6
18%
În *** mea! Mă doare capul! Nu știu, frate! Adică... care era întrebarea?
1
3%

Voturi totale: 34

Lina
Membru activ
Membru activ

CARE ESTE SENSUL VIEȚII?

Simonik, ghici ce? Nu trebuie să ne căsătorim sau să facem copii. Nu acesta este scopul vietii. Scopul este mult mai nobil. Aceste lucruri enumerate apar firesc atunci când iubești, când vorbim de oamenii inteligenți, stăpâni pe viata lor. Sensul vieții este simplu: să ne bucurăm de ea. Poate părea un clișeu, dar viața este un dar. Nu TREBUIE să facem nimic. Trebuie doar să ne bucuram de ea, fiecare cum găsește de cuviință.
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Deus ex Machina
de-al casei
de-al casei

CARE ESTE SENSUL VIEȚII?

Lina scrie: ...viața este un dar. Nu TREBUIE să facem nimic. Trebuie doar să ne bucuram de ea.
Hmm... poate că darul ți-a fost oferit cu un scop.
Dacă îi faci cadoul fetiței tale de ziua ei o chitară, în secret nutrești speranța că o va îndrăgi și va dori să cânte la ea. Acesta este scopul.
(3)
Totdeauna există un scop (amintește-ți de pilda biblică cu talanții).
Motto: Scriți, bâieți, numa' scriți!

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

CARE ESTE SENSUL VIEȚII?

Fericirea şi împlinirea pot reprezenta sensul vieţii. Până la urmă ce ne dorim cu toţii? Sa avem linişte, să fim fericiţi alături de familie, prieteni şi parteneri şi să ne simţim împliniţi atât în relaţie cât şi la locul de muncă.

Pentru mulţi sensul vieţii e reprezentat de vicii însă la un moment dat te trezeşti la realitate, te simţi gol în interior şi începi să vrei ceva mai mult... (4)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Felix
Membru activ
Membru activ

CARE ESTE SENSUL VIEȚII?

Personal sunt adeptul concepției creștine despre lume și viață, concepție care afirmă că omul a fost creat de Dumnezeu și trăiește cu scopul măreț de a-I da slavă lui Dumnezeu.

Acum, cred că este foarte important să cunoaștem fiecare care este sensul vieții noastre. În funcție de felul în care ne percepem rostul pe acest pământ ne trăim viața pe acest pământ.

Cred că viața e mai mult decât vedem cu ochii noștri.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

CARE ESTE SENSUL VIEȚII?

Super scrie: M-am dus și am întrebat-o și pe nevastă-mea. Ghici ce! Nici ea nu știe (și ea le știe pe toate).
Ăsta chiar e un șoc. Chiar și pentru mine. Și eu sunt căsătorit, dar nevasta mea chiar le știe pe toate. Am renunțat la Google și la Wikipedia de când m-am căsătorit.

Mi-am pus la vânzare Enciclopedia Britanică, deoarece nevastă-mea m-a luat la rost spunându-mi că n-are rost s-o mai citesc când o pot întreba pe ea.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Nikely86
Nou venit

CARE ESTE SENSUL VIEȚII?

Sens? Pentru mine nu are nici un sens. Ne învârtim într-un cerc continuu pentru a face ce? Cred că răspunsul îl au persoanele ce isi dau ultima suflare. Probabil isi pot răspunde la întrebarea asta, probabil!
Probabil doctorii, inventatorii isi pot găsi răspunsul la întrebarea asta, nu eu un om de rând.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Nu trebuie să înveţi să scrii , ci să vezi. Scrisul este o consecinţă.
Antoine de Saint-Exupery