Între coperți (copertarea ca hobby)

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Îmi aduc aminte că prin clasele primare eram obligați să punem acele coperți pe toate caietele și manualele primite.
Peste puneam etichetele cu numele și materia.
(B)

Recent, am observat că a reapărut această activitate ca hobby.
Unii îți copertează cărțile monocrome, alții foarte colorat sau țipător.
(e)

Voi faceți asta? Mai folosește cineva coperta?
Dacă da, o folosiți de frumusețe sau de protecție?
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Nu mai folosesc coperţile de foarte mult timp, din generală cred.

Ce e drept, sunt un mijloc bun de a proteja coperta unei cărţi la care ţii enorm, cum ar fi cărţile foarte vechi care se deteriorează repede.

Nu ştiu, cred că m-ar incomoda dacă aş fi nevoită să folosesc acum coperţi.

Niciodată nu mi-au plăcut, nu ştiu de ce. Chiar mă enervau şi îmi era parcă greu când trebuia să stau şi să bag caietele sau cărţile în coperţi. (6)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Eu iubesc coperţile de cărţi.
(h)
Simple sau stridente,subţiri sau groase, uneori ele pot să facă diferenţa între a cumpăra o carte sau a o lăsa pe raft. Pentru un cititor amator aceastea pot fi decisive in achiziţia unei cărţi.
Trebuie să recunosc că şi eu uneori mă duc la raftul cu cărţi direct la cele cu coperţi deosebite, chiar dacă nu cumpăr una.
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Îmi amintesc şi eu că în clasele primare era o adevărată „bătălie” la început de an pentru coperţile cât mai frumoase, curate şi originale ale caietelor folosite. Mai ales ca şi copii, cred că era necesar să avem caietele învelite, pentru că nu ne preocupa prea mult să le ţinem curate. :)

Acum caietele vin direct cu coperţi care mai de care mai colorate, nici nu am mai văzut prin magazine învelitori ca pe vremuri.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Aimée
Membru activ
Membru activ

Nu prea folosesc copertă decât în cazul în care împrumut un caiet sau o carte de la cineva. Astfel am siguranța că acesta va fi păstrat în condiții bune și îl pot restituii întreg fără nici măcar un colț îndoit.

Prefer ca în momentul în care împrumut o carte, să îi pun eu copertă înainte de a o da celui care o cere. Culoarea coperții nu contează în mod special, important este să protejeze. (p)
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Greu nu e să scrii mult, ci să concentrezi esența în mai puține pagini.
Henry David Thoreau