Cărțile din hârtie vor dispărea?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Deus ex Machina
de-al casei
de-al casei

Din ce în ce mai mulți oameni care scriu aleg să-și vândă cărțile în format digital. Cărțile electronice au egalat, ca vânzări pe Amazon, cărțile din hârtie.
Oare în viitor vor mai exista cărți din hârtie? Sau vor dispărea și ele așa cum au dispărut papirusurile egiptene sau tăblițele ceramice asiriene?
Motto: Scriți, bâieți, numa' scriți!

Gianina92
junior
junior

Cărțile, așa cum le cun oaștem azi, nu vor dispărea nciodată. Senzația de a atinge o carte de hârtie face parte din bucuria cititului.
Simulez că nu pot simula.

maria
de-al casei
de-al casei

Nu vor dispărea niciodată (5)
„Egalitatea nu există decât în matematică.” — Mihai Eminescu

Gianina92
junior
junior

Dacă mă gândesc la cât de repede se taie pădurile lumii, posibil totuși să dispară.
E mai ieftin să citești o carte digitală.
Mai ecologic (3)
Simulez că nu pot simula.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Să le tipărească pe hârtie reciclată :)
Salvăm și pădurile cu ocazia asta. Apar și locuri noi de muncă.
Nu, nu aș vrea să dispară cărțile în format clasic.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Vasy Lee
Îmi place să scriu
Îmi place să scriu

Nu contează ce vreți voi. Viitorul literaturii este pe tabletă. (4)
Analizați cu atenție prezentul și veți putea să trageți concluziile corecte. Trendul este cartea digitală.
Cartea de hârtie a pierdut deja pariul istoriei.
Cărțile, oglinzile sufletului.

aLeX
Membru activ
Membru activ

Am încercat să citesc și eu un eBook de pe un Amazon Kindle (o tabletă de citit) și nu mi-a plăcut deloc. Deși îi înțeleg avantajele (spațiul de stocare mare, practic poți să porți cu tine mii de cărți), nu aș putea vreodată să dau chiar și simplul miros al unei cărți pe un Kindle.

După cum afirma un utilizator mai sus, cartea ca obiect fizic face parte din experiența cititului, este ceea ce face legătura dintre mine, cititorul, și lumea expusă în carte.
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Lina
Membru activ
Membru activ

Părerea mea este că nu vor dispărea, însă cu siguranță vor deveni mai scumpe în viitorul îndepărtat. Este mult mai ieftin să publici o carte online, însă printatul și materialul vor deveni mai scumpe, pentru că există o alternativă mai ieftină și nu va mai fi profitabil. Ce tristă ar fi o lume fără librării!
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Felix
Membru activ
Membru activ

Răspunsul meu simplu: Niciodată!

Cum să te saturi de mirosul unei cărți ieșite recent de la tipografie? Mai că-mi place mai mult decât mirosul pâinii calde, abia scoase de pe vatră.

Nu cred că o să dispară cărțile din hârtie fiindcă nu au cum să dispară.
Oricât de mult s-ar dezvolta tehnologia, cartea tipărită rămâne valoroasă.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Tata Răniților
junior
junior

Vasy Lee scrie: Trendul este cartea digitală.
Cartea de hârtie a pierdut deja pariul istoriei.
Ai dreptate. Uite ce scrie într-un articol din 2010:
Criza economică lucrează în favoarea cărţii electronice.
Astfel, în timp ce vânzările de carte tipărită pe plan mondial au scăzut anul acesta cu 1,8%, vânzările volumelor electronice s-au triplat, ajungând la 313 milioane de dolari.
În plus, dispozitivele electronice de citit s-au ieftinit şi au devenit accesibile unui mare semnificativ de cititori.
Platformele de descărcat cărţi online sunt într-o concurenţă acerbă, venind cu oferte din ce în ce mai tentante pentru tinerii scriitori: la începtul anului, amazon.com a crescut la 70% câştigul autorului pentru fiecare exemplar descărcat, iar lulu.com, al doilea mare jucător de pe piaţa cărţii online, a venit cu o ofertă de 80%.
.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Scriitorul nu trebuie să mănânce o oaie întreagă ca să poată să-ţi spună ce gust are carnea de oaie. E suficient să mănânce un cotlet. Dar asta trebuie neapărat s-o facă.
W. S. Maugham