Semne de carte sau semne de bună purtare?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

În ziua de azi cititul a ajuns să fie o acțiune educativă, una de bună purtare, în mod special în rândul tinerilor (ei sunt vizați).
(3)
E o luptă continuă pentru a încetini efectele nocive ale internetului, a calculatoarelor și a smartphone-urilor.

Ajungem astfel să ne gândim că cei care încă mai citesc în format clasic folosesc ceva ce în curând va dispărea.

E vorba de semnele de carte.
Imagine

Tu îndoi pagina sau folosești un semn de carte? Ți se pare desuet?
Nu?
Din ce le confecționați? Le cumpărați?
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Ador semnele de carte, sunt pur şi simplu superbe. Parcă îmi întăresc şi mai tare conexiunea cu cititul, cu literatura.

Îmi place de asemenea să fac cadou semne de carte însă doar prietenilor care ştiu că apreciază aşa ceva.

În trecut nu ţin minte să se fi pus aşa un preţ pe semnele de carte însă astăzi mă bucur când văd la librării tot felul de modele, tot felul de forme de semne de carte.

Recent am cumpărat unul din Cluj pe care era reprezentat un tablou faimos. Şi nu mai spun că e şi magnetic semnul de carte (h)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Şi eu sunt adepta cărţilor şi trebuie să recunosc că semnele de carte le adaugă puţin farmec.
(h)
Eu am un semn de carte metalic, o crenguţă de cires cu ciucurei roşii primit de la cineva drag mie.
Niciodată nu am îndoit colţul paginii, mi se pare că aşa deteriorezi cartea şi până la urmă este un semn de rea creştere. Poţi să improvizezi un semn de carte dacă nu ai unul la îndemână!
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Mălina
Membru activ
Membru activ

E o chestiune de educaţie să foloseşti un semn de carte, mai ales dacă e împrumutată (de la bibliotecă sau de la un prieten), astfel respectându-i şi pe cei care o vor citi după tine. Nu e elegant să-ţi laşi urmele peste tot, nu contează dacă este vorba despre colţuri îndoite sau gunoaie lăsate după tine la grătar.

Pentru mine, semnul de carte preferat e în forma unei sticluţe cu parfum, care are un mic „căpăcel” unde poţi chiar aplica parfumul preferat. A fost un cadou de la o revistă şi îl ador.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Gabi scrie: În ziua de azi cititul a ajuns să fie o acțiune educativă, una de bună purtare, în mod special în rândul tinerilor (ei sunt vizați).
(3)
E o luptă continuă pentru a încetini efectele nocive ale internetului, a calculatoarelor și a smartphone-urilor.
Într-o scriere, pe lângă scrierea corectă din punct de vedere gramatical, mai e importantă și consecvența în exprimare (ce-i drept, pe alocuri merge și sinonimia).
Totuși, în cea de-a doua frază de mai sus e o formă greșită de exprimare. Corect ar fi fost:
E o luptă continuă pentru a încetini efectele nocive ale internetului, ale calculatoarelor și ale smartphone-urilor.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Vremurile noastre sunt vremea mediocrităţii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacităţii de a te apuca de treabă şi a dorinţei de a avea totul de-a gata.
Feodor Dostoievski