Obișnuiești să îi împrumuți din cărțile tale?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Lina
Membru activ
Membru activ

Mie îmi place să subliniez și să las comentarii pe carte. Când împrumut, mă simt descoperită oarecum. Un prieten mi-a pierdut o carte în metrou, tinând-o în buzunarul de la spate. Cred că a fost un deliciu pentru cine a găsit-o. După aceea, nu am mai împrumutat cărți. Vreau să pot să recitesc oricând ce am subliniat!
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Deus ex Machina
de-al casei
de-al casei

Lina scrie: Mie îmi place să subliniez și să las comentarii pe carte. Când împrumut, mă simt descoperită ...
Comentarii?
Deci găsitorul a reușit cumva să-ți intre în creier. (5)
Slavă Domnului că nu ți-ai ștampilat-o (unii bibliofili au ștampile speciale cu numele lor și-și marchează cărțile din bibliotecă).
Motto: Scriți, bâieți, numa' scriți!

Felix
Membru activ
Membru activ

Pentru că iubesc cititul și pentru că văd cât de benefic este el omului, de multe ori mi se întâmplă și mie să insist de alții să primească împrumut câte o carte care cred că i-ar ajuta.

Făcând astfel, în cursul anilor biblioteca personală mi s-a micșorat cu cel puțin 50 de cărți.

N-aș zice că le duc dorul la toate, însă mi-e dor de unele din ele, aș vrea să le citesc din nou și n-aș mai fi dispus să le cumpăr încă o dată.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Mă mir că nu a sesizat nimeni până acum, însă mă simt nevoit s-o fac eu aici. E o observație destul de pertinentă, aș zice eu (cu toată modestia).

Să-mi fie cu pardon, dar văd o greșeală cu două posibile explicații sau variante în titlu.

1. Obișnuiești să îi împrumuți cuiva cărțile tale?

sau

2. Obișnuiești să împrumuți din cărțile tale?
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Întotdeauna mi-a plăcut să împart lucrurile cu prietenii apropiați. Astfel că de fiecare dată când mi-am dorit în mod special să citesc o carte, mi-a fost dată cu împrumut de către prietenii ce dețineau un exemplar în biblioteca proprie. Tocmai de aceea, întotdeauna am împrumutat cărți prietenilor sau cunoștințelor, iar din fericire toate mi-au fost aduse înapoi fără nici măcar o zgârietură. (p)
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth