Sfârșitul lumii? De câte ori s-a petrecut până acum?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Citeam anul trecut un articol interesant despre teorii cu privire la sfârșitul lumii. În acel articol se menționa cam câte astfel de teorii au apărut în diferite perioade ale istoriei.
Ce m-a frapat la acest lucru este că în secolul în care trăim noi, cu toate că s-au scurs doar 17 ani (atunci erau 16!) au apărut mai multe teorii cu privire la sfârșitul lumii decât tot secolul trecut!

Crezi că lumea în care trăim va avea un sfârșit? Dacă da, cam pe când ai vedea tu acest sfârșit?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

K Bostanu
junior
junior

Sfârșitul lumi? De câte ori s-a petrecut până acum?

Sfârșitul lumii, așa cum o cunoaștem, îl trăim deja.
Atât doar că suntem prea ocupați ca să ne dăm seama.

În ceea ce privește celelalte sfârșituri, cine poate ști de câte ori a făcut Universul explozie și implozie?

Șmecheria e să nu te preocupi de asta.

Avem mici? Avem bere? Cui îi pasă de sfârșitul lumii?
Undeva prin Biblie scrie:S-au veselit si au petrecut pana in ultima zi. Apoi cerurile s-au deschis și a început să plouă. Și ploaia nu s-a mai oprit.
Imagine

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Sfârșitul lumii s-a petrecut de atât de multe ori încât nici măcar nu mai dăm atenţie unei asemenea ştiri senzaţionale.
Prima oară când am auzit, în 2000, eram mică şi nu înţelegeam de ce mama mea nu este speriată, apoi a urmat 06.06.2006, acum nici nu mai dau atenţie.
Probabil că va fi un sfârşit, dar mă îndoiesc că vom fi anunţaţi la ştiri când se va întâmpla.
(6)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Din nou ajungem la același subiect, Sfârșitul lumii. Serios? Poate Sfârșitul omeniei, cine știe? Nu prea înțeleg cum poate așa ceva să îi afecteze pe unii...ar trebui să se trezească și să-și dea seama de faptul că nu este adevărat! :)) Adică...a mai fost anunțat în anul 2000, 2011, 2012, acum, în 2017...și totuși, încă suntem aici! Oare de câte ori se va mai anunța până când chiar se va întâmpla? (8) Rămâne de văzut.
Imagine

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Valar Morghulis scrie: Citeam anul trecut un articol interesant despre teorii cu privire la sfârșitul lumii. În acel articol se menționa cam câte astfel de teorii au apărut în diferite perioade ale istoriei.
Ce m-a frapat la acest lucru este că în secolul în care trăim noi, cu toate că s-au scurs doar 17 ani (atunci erau 16!) au apărut mai multe teorii cu privire la sfârșitul lumii decât tot secolul trecut!

Crezi că lumea în care trăim va avea un sfârșit? Dacă da, cam pe când ai vedea tu acest sfârșit?
Dacă începem să urmărim astfel de subiecte, înseamnă că chiar nu știm ce altceva mai bun să facem.
Cred că cel care se hrănește cu astfel de știri și de informații pur și simplu își irosește viața.
Nu mă refer la cel care - ocazional sau din întâlmpare dă de astfel de articole/știri/scrieri, ci la cel care doar cu astea se hrănește.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth