Cumperi cărți să umpli o bibliotecă și să-ți impresionezi musafirii?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Iată-mi mirarea!
Am întâlnit o mulțime de astfel de fenomene!

Imagine

Oamenii aceștia abia așteptau să vină câte o carte nouă cu un ziar anume, pentru a-și mări biblioteca personală. Ieșeau mai faine pozele la eventualele vizite.

Știi și tu despre cine vorbesc, nu zâmbi (11)
Sunt aceia care se întreabă cum se scrie corect: „îmi” sau „î-mi”; „îți” sau „î-ți” „mi-au” sau „m-iau” etc.

Ce-o fi în mintea acestor nefericiți?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Cumperi cărți să umpli o bibliotecă și să dai bine în fața celorlalți?

Din fericire nu cunosc asemenea oameni, care să deţină cărţi doar ca să se mândrească cu ele, dar să nu le şi citească.
De mică am crescut într-o casă cu o bibliotecă întinsă pe tot peretele şi i-am avut pe părinţii mei drept exemplu, în fiecare seara tatăl meu adormea cu ochelarii pe nas şi cu cartea pe piept.
(h)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Da, sunt într-adevăr destule persoane care nu citesc, nu ştiu să scrie corect însă au o bibliotecă impresionantă pentru a se da mari în faţa cunoştinţelor şi a prietenilor.

Dar ce fac oare aceşti oameni dacă îi iei la bani mărunţi şi le ceri detalii legate de diferite cărţi din biblioteca lor? O să se facă de râs. Asta dacă nu sunt buni în a minţi.

Eu una cumpăr cărţi pentru mine, chiar nu mă interesează părerea altora sau dacă îmi apreciază sau nu biblioteca. (e)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Mălina
Membru activ
Membru activ

Trebuie să recunoşti, e totuşi o oarecare idee rezonabilă în capul lor, decât să se mândrească cu un dulap de haine, măcar îşi expun biblioteca, de aici deduc că au prieteni cultivaţi. (e)

Însă, până la urmă, e tot cazul clasic de snobism, „să vadă vecinul ce casă/maşină/telefon/bibliotecă am”, chiar dacă „eu nu stau decât într-o cameră/nu am bani de benzină/nu ştiu ce să fac cu el/nu citesc decât reviste cu poze”. (11)

Adevărata valoare se cunoaşte, nu se afişează.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Mălina scrie: Trebuie să recunoşti, e totuşi o oarecare idee rezonabilă în capul lor, decât să se mândrească cu un dulap de haine, măcar îşi expun biblioteca, de aici deduc că au prieteni cultivaţi. (e)
Nu, nu trebuie. Nu-i de apreciat ipocrizia. E dezgustătoare.

Oricum, e imposibil să nu se dea de gol! Nu se poate ca, dacă doar își cumpără ca să impresioneze, să nu se facă de râs printr-o exprimare de toată jena sau despre o lipsă de informații cu privire la conținutul cărților, sau cel puțin o descriere a acestora.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth