Grosimea cărții înseamnă și calitate? (Of!)

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Ți s-a întâmplat vreodată să citești o carte extraordinar de groasă, însă după ce-ai terminat-o de citit să ți se pară că autorul putea spune în 50 de pagini într-un mod mult mai plăcut și mai captivant ce-a scris în 500 de pagini?

Sunt unii oameni care spun puține lucruri în muuulte cuvinte.

Însă există și oameni care spun multe în puține cuvinte (conform vorbei latinești „Multum in parvo”).
(5)
Tu ce fel de scriitori preferi?

Din aceia care te amețesc zile în șir, pe sute de pagini, ca să-ți explice de ce EA i-a făcut LUI cafeaua fără zahăr?

(e)
P.S.
Înainte de a răspunde la această întrebare, nu vreau să crezi că susțin că toți scriitorii care au cărți groase n-au nimic de spus sau c-au bătut câmpii.
Se poate, totuși, să scrii și mult și bine. Exemplu: Tolstoi!
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Cantitatea arată neapărat calitatea?

Din păcate cantitatea nu arată calitatea.

Sunt multe cărţi extrem de groase al căror conţinut nu e atât de grozav. Nu mi s-a întâmplat să citesc astfel de cărţi deoarece mă iau după recenzii în momentul în care vreau să citesc o carte cu foarte multe pagini. În astfel de cărţi putem spune că ''se trage mâţa de coadă''.

Sunt însă şi cărţi groase extrem de valoroase, de calitate. Mi s-a întâmplat să citesc astfel de cărţi şi să vreau să le recitesc după câteva săptămâni, atât de mult mi-au plăcut.

Sincer, prefer cărţile mai groase şi de calitate ca să am de ce mă bucura zile întregi. (5)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Tata Răniților
junior
junior

Există mult maro în cărțile autorilor de azi și, culmea, au sute de pagini (mai ales un anumit gen de literatură care amestecă romantismul cu plasarea de produse).

Dar nici nu mi-ar place să citesc romane-rezumat (din acelea botezate pompos „micro-roman”).

Nici așa nu-mi place!

Stai un pic... stai că mi-a picat fisa!

Tu, când vorbești de cărți groase și nule, te referi la „Solenoid” de Cărtărescu.

Aha! M-am prins!

Ai dreptate!

Imagine
.

Mălina
Membru activ
Membru activ

Am preferat dintotdeauna o carte groasă, mi s-a părut mereu mai multă acţiune, o intrigă mai amplă şi un semn de imaginaţie mai bogată.

Ce nu suport însă sunt descrierile in-ter-mi-na-bi-le ale fizionomiei personajului principal, sau a casei în care locuieşte criminalul, este o oarecare necesitate şi pentru acestea, dar nu pe parcursul a cinci pagini. Prefer mai multe planuri narative, mai multe personaje, mai mult dialog, decât nesfârşitele pasaje descriptive.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Tata Răniților scrie:

Tu, când vorbești de cărți groase și nule, te referi la „Solenoid” de Cărtărescu.

Imagine
L-ai citit? Îl am în bibliotecă (de fapt, soția mea îl are), însă n-am îndrăznit să mă apropii de el.
Totuși, se poate să te afirmi într-o privință anume chiar dacă nu cunoști?
Se poate să-ți spui părerea despre o carte, chiar dacă n-ai citit-o?
Cât trebuie să citești dintr-o carte ca să-ți poți exprima o idee pertinentă despre ea?
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Depinde, unii autori sintetizează ce au de spus și nu se pierd în detalii, iar cărțile lor sunt bune. Altora poate le place mai mult să detalieze și astfel ajung să scrie romane de sute de pagini unde întâmplarea putea fi relatată în doar câteva. Grosimea cărții nu înseamnă întotdeauna calitate. Unele cărți subțiri sunt mult mai interesante decât altele mai groase care pot ajunge să te plictisească.
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov