Cititul aduce doar beneficii?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

De cele mai multe ori vorbim despre citit că e un lucru extraordinar de bun și de benefic.

Însă, în termeni generali, riscăm să nu prea avem dreptate. Atunci când promovăm lectura ca mod de viață, trebuie să fim cât se poate de exacți și de preciși în ce spunem.

De exemplu, datorită faptului că n-am acordat mare atenție și importanță spațiilor cu lumină semiobscură, acum mă resimt purtând ochelari.
(e)
Pe de altă parte, cred că-i important și să atragem atenția cu privire și la conținutul lecturii.

Am așadar două întrebări pentru tine, dragă colega:

1. Care-i cel mai puțin dăunător mod de a citi?

2. Ce recomanzi a se evita în ce privește lectura?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Felix
Membru activ
Membru activ

E important ce spui (am verificat unele chestii pe propria mea piele... mă rog, ochi).

Chestia cu „lumina să vină totdeauna din partea stângă” o știe oricine, dar e valabilă doar la cărți, nu și la calculator.

Am citit seara fără să aprind lumina. Rezultat? Am ochelari. Da, și eu.

Așa că nu faceți economie la curent (ochelarii și medicamentele pentru ochi costă mai mult decât curentul electric).
(e)

Lumina naturala e cea mai bună, dar în privința celei electrice folosiți becuri cu lumină galbenă, în nici un caz albă (neoanele si becurile economice îs bune, dar nu în camera de citit).
(5)
Evitați să stați neîncetat cu ochii în ecranul calculatorului. Cel puțin o dată la 20 de minute, aduceți-vă aminte să clipiți, să luați ochii de pe monitor și să priviți undeva... în gol.

Idee:
Am înțeles că dispozitivele de tip tabletă, acelea pentru citit cărți digitale (numite e-reader) protejează ochii mult mai mult decât un monitor clasic sau un ecran de telefon. N-am verificat ÎNCĂ.
(1)
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

E în funcţie de cum percepe cititorul informaţia din carte.

Există cărţi care te fac să creşti ca om, te înalţă, te fac parcă mai bun. Însă există şi cărţi cu informaţii care pot să te influenţeze într-un sens negativ dacă eşti mult prea sensibil.

Îmi aduc aminte când am aflat de cei care s-au sinucis după ce au citit ''Pe culmile disperării de Cioran''. Atât de influenţaţi au fost încât au decis că nu mai are rost să trăiască.

Se pare că unele cărţi nu aduc doar beneficii. Însă nu autorul este de vină.

Vă imaginaţi cum ar fi fost dacă după valul de sinucideri s-ar fi scos din biblioteci şi de peste tot capodopera lui Cioran? (10)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Lina
Membru activ
Membru activ

Karla scrie: Îmi aduc aminte când am aflat de cei care s-au sinucis după ce au citit Pe culmile disperării de Cioran.
Tu vorbești serios, Karlita?
Să te omori pentru o carte? Ce mare lucru dacă un autor e pesimist sau mizantrop? Ce poate fi atât de molipsitor între două coperți?

Imagine
„Dacă vrei să faci ceva în viață, trebuie să fii mai puternic decât frica.” (Translatorul de Daoud Hari)

Tata Răniților
junior
junior

Dacă asculți melodia lui James Blunt („Ești frumoasă” - You're Beautiful), o să-ți vină și ție să sari de pe stâncă.

Există vibrații ciudate și în cărți și în filme și în muzică.

Karla are dreptate: depinde în ce stare sufletească ești atunci când receptezi mesajul autorului.

Imagine
.

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Da, puteti cauta pe net, chiar au fost tineri care s-au sinucis dupa ce au citit Cioran.

In liceu am citit si eu cartea si mi se parea ca simt anumite chestii de acolo, si eu ma simteam neinteleasa insa nu m-a miscat negativ cartea , pur si simplu m-am regasit in niste chestii.

Ideea e ca aceste carti nu sunt pentru cei slabi de inger si care sunt extrem de influentabili. (10)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Valar Morghulis scrie: De cele mai multe ori vorbim despre citit că e un lucru extraordinar de bun și de benefic.

Însă, în termeni generali, riscăm să nu prea avem dreptate. Atunci când promovăm lectura ca mod de viață, trebuie să fim cât se poate de exacți și de preciși în ce spunem.

De exemplu, datorită faptului că n-am acordat mare atenție și importanță spațiilor cu lumină semiobscură, acum mă resimt purtând ochelari.
(e)

Mi se pare că ai călcat puțin pe bec. Să ajungi să dai vina pe lectură din cauză că au apărut anumite probleme de sănătate nu mi se pare o poziție deloc obiectivă.
Iar subiectivismul în astfel de situații nu ajută.
Da, e bine să dai anumite sfaturi cu privire la un mediu cât mai propice lecturii, însă nu da vina pe citit în ce privește problemele de sănătate apărute.
Unii abia așteaptă să găsească motive să nu citească.
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov