Nomenclatorul meseriilor - Scriitorul „de profesie”

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Meseria de scriitor a fost recunoscuta oficial in Nomenclatorul de meserii incepand cu anii '90.

Astfel, se află la categoria „alți specialiști cu ocupații intelectuale și științifice” profesiile de "scriitori și artiști creatori".
Tot aici, în nomenclator nu există o descriere amănunțită a acestora și nici măcar o precizare. (6)

A fi scriitor e ceva concret? Sau nu e? Ce dovedește că ești sau că nu ești din branșa asta?

Câtă credibilitate are un scriitor „amator” în comparație cu unul care posedă o diplomă de „Scriitor”?

Imagine
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Nomenclatorul meseriilor - Scriitorul

Nu cred că "scriitor" este doar acea persoană care a absolvit o anumita formă de învăţământ, cum nu cred ca un asemenea atestat îţi garantează succesul.
(B)
Un alt factor important consider că este categoria căreia te adresezi.
Avem destul de multe exemple de scriitori "amatori" contemporani care au foarte mult succes deoarece se adresează adolescenţilor.
(2)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Mălina
Membru activ
Membru activ

Consider scrisul o artă, un talent, nu ceva ce se poate studia şi învăţa. Desigur, poţi avea studii superioare de filologie, care, pe baza unui talent nativ pentru scris, te vor ajuta să înaintezi mai uşor, sau poate nu ai studiat o zi în viaţa ta dar ai o vocaţie deosebită pentru cuvânt.

Meserie? Dubios... Care sunt atribuţiile şi criteriile de evaluare pentru cineva angajat pe postul de scriitor? Din moment ce e totul subiectiv, ca privitul unui tablou, de unde îţi dai seama că respectivul îşi face bine treaba?
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Eliza
Membru activ
Membru activ

Dar cum angajezi un scriitor? Cum faci chestia asta ca pe o meserie de zi cu zi? Da, poti sa scrii ca jurnalist, ca blogger, ca scenarist cu carte de munca si acte in regula. Dar cum adica sa angajezi un poet sau un prozator?

Adica ... ma intreb unde mai e arta daca il pui pe artistul cu pricina sa lucreze opt ore pe zi, de la 9 la 5, intr-un birou?

Sincer, nu cred ca asta e o varianta ... asa ca asta cu meseria de scriitor in nomenclator mi se pare tare ciudata.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Aşa cum sunt, trebuie să fiu căutat în ceea ce scriu. Căci ceea ce scriu este rezultatul exact şi chibzuit a ceea ce gândesc şi văd.
Antoine de Saint-Exupery