Cărțile pe față (sefie cu cărți)

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Cărțile pe față...
Este numele unei campanii începută în 2014 la Cluj, derulată în țara noastră de atunci până azi.

5 tineri ca tine și ca mine au convins într-o singură zi 1.230 de oameni să pună mâna pe o carte.

Cum?

Făcându-și selfie cu ea! și postând pe rețele de socializare îndemnuri la lectură.

Totul a început ca o glumă dar răspunsul a fost pe de neașteptat pentru tineri. (e)

Cei care făceau acest selfie primeau din parte unor edituri reduceri valorice și gratuități la cărți și articole conexe.

Rezultat?

Campania a avut un succes real. (5)
A crescut vânzarea de carte, a crescut nivelul conștientizării omului asupra importanței cititului în viața noastră.
Grădina Botanică a oferit intrarea gratuită celor care aveau o carte în posesie de Ziua internațională a Cărții, ș.a.m.d.

Ce zici de asta?
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Cărțile pe față

Cred că o asemenea campanie este minunată şi îi apreciez foarte mult pe oamenii care au realizat-o!
(p)
Avem nevoie de mai multe astfel de campanii, care să ii facă pe oameni să conştientizeze importanţa cititului, dar cel mai important este că e realizată de tineri!

Aceşti copii sunt exemple pentru generaţia lor.
(3)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Mi se pare o activitate super! Chiar dacă a început ca și o glumă, a prins amploare. Felicitări! Asemenea campanii culturale ar trebui să fie lansate mai des, pentru că ele ne dezvoltă pe noi ca oameni. Din păcate însă, acestea nu sunt mediatizate suficient iar tinerii nu sunt totdeauna interesați în momentul în care aud cuvântul ''cultură''.
Imagine

Eliza
Membru activ
Membru activ

Si mie mi se pare o idee foarte buna. E foarte important ca a prins. E trist, intr-adevar, ca e nevoie de o "momeala" ca sa-i faci pe oamenii tineri, din generatia mea, sau a ta, sau a lui, sau a ei, sa citeasca. Insa, mai important, e rezultatul.

Eu cred ca avem nevoie de carti ca sa fim oameni. Ma gandesc cat de mult mi-au dezvoltat mie imaginatia si creativitatea. Si ma uit la mine ... care inca citesc ... si la cei din jurul meu, de-o seama cu mine, care au citit doar ce-a trebuit la scoala. Si am senzatia ca le lipseste ceva, ca e un "gol" undeva in ei, ca uita sa fie copii si sa simta cu putere emotiile sau sa le exprime.
Nimic din ce e omenesc nu-mi este străin...

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Dificultatea literaturii nu este să scrii, ci să scrii ceea ce vrei să spui.
Robert Louis Stevenson