Ce ai dori să păstrezi pentru eternitate?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Gabi
de-al casei
de-al casei

Ipoteză:
Din acest moment nu se va mai produce nimic, nici mâncare, nici băutură, nici tutun, nici electrocasnice, nici utilaj, nici automobile, nici construcții...

Natura va fi lăsată să-și revină, să-și lingă toate rănile pe care i le-am făcut.
Tot ceea ce a fost făcut vreodată de om va putea fi păstrat într-un seif global, cum e banca de semințe.
Fiecare din noi va putea depune acolo un singur obiect, pentru a fi păstrat.

Care e obiectul pe care l-ai depune acolo?
Care-i cel mai important lucru pe care l-ai dori păstrat sute de ani de acum?
(11)
„Nu spune lumii ce știi să faci. Fă-o și gata.” (Riccardo Oda)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Fără ce nu poți trăi?

Cel mai probabil aș păstra un album foto pentru că astfel le-aș putea arăta urmașilor cum era viața odată pe Pământ. Nu aș putea trăi fără amintirile din trecut.

În schimb, mâncărurile și băuturile vor fi mult mai sănătoase. Nu ar mai exista fast-food sau alte preparate pline de chimicale.
Am trăi cu toții mult mai bine, și am lua-o de la început.
(8)
Imagine

Mălina
Membru activ
Membru activ

Cred că se pune problema dacă am pune la păstrare ceva sentimental, sau ceva practic.

Dacă e vorba de supravieţuire, evident luăm în considerare practicul, aşa că aş alege o enciclopedie cât mai completă pentru păstrare posterităţii. O chestie aşa, cât mai aproape de Google, să putem găsi informaţii cât mai complete despre orice.

Însă dacă m-ar lovi sentimentalismul, aş pune un talisman moştenire de familie, cât mai vechi, moştenit de la cât mai îndepărtate bunici.
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Hyrina
Membru activ
Membru activ

Eu aş păstra alături de mine aparatul foto. Cu el aş putea să imortalizez noi amintiri, peisaje, trăiri.
Fotografia este una din cele mai bune metode de a ne aduce aminte de întâmplările frumoase din trecut şi cel mai important, nu ne lasă să le uităm, pentru că majoritatea avem memoria vizuală mai bine dezvoltată.
(3)
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.” (Mihai Eminescu)

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Opt ore pe zi, șapte zile pe săptămână, 365 zile pe an, acesta e singurul mod de a scrie pe care-l știu.
Philip Roth