Efectul „Fluture” sau cum să decapitezi un om de la distanță

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Scrie un răspuns

Deus ex Machina
de-al casei
de-al casei

Poate vă miră titlul subiectului, dar „realitatea bate filmul”.

Un pastor american pe nume Terry Jones, cam sărăcuț cu duhul, a găsit de cuviință în martie 2011 să inițieze așa-numita mișcare „Ziua Hai să dăm foc la un Coran”.

Imagine

Rezultatul?

Musulmanii au protestat vehement în toată lumea ca un stup de viespi furioase (și pe bună dreptate).

După arderea ostentativă a unui Coran (transmisă în direct de posturile de televiziune americane), ghici ce s-a întâmplat în mai puțin de 24 de ore?
Libertatea.ro scrie:Român decapitat în Afganistan

Cel puțin opt angajați ai Organizaţiei Națiunilor Unite au fost uciși, ieri, în nordul Afganistanului, iar, potrivit Reuters, printre victime s-ar afla cel puţin un cetățean român.
sursa aici

Vorba noastră din bătrâni: „Unde dai și unde crapă”. Pentru prostia unui pastor din America, a ajuns să plătească prețul suprem altcineva (aflat la mii de kilometri distanță).
(e)
Să mai spună cineva că efectul „Fluture” nu există.

Acum, întrebarea care mă roade este:

De ce naiba să dai foc la un Coran? Sau Biblie? Sau Tora? Sau Upanișade?

Ce-ai rezolvat dacă arzi o carte?

(11)
Motto: Scriți, bâieți, numa' scriți!

K Bostanu
junior
junior

Nu știam de efectul FLUTURE, așa că m-am informat. E o teorie ciudată.
„Există vreo posibilitate ca bătaia din aripi a unui fluture în Brazilia să cauzeze o tornadă în Texas?”
Eu aș numi ceea ce ai scris tu mai sus „relația cauză-efect”. (4) Da! Poți să-i dai cuiva viața peste cap prin faptele tale. Poți să-i faci bine sau rău. Și habar să nu ai.
(11)
Tata avea o vorbă:
De fiecare dată când un sofer își ia permisul, cineva, undeva, plantează un pom.
Imagine

Mălina
Membru activ
Membru activ

M-am săturat până peste cap de tot felul de "pastori" sau "învăţători" din ăştia care s-au luminat peste noapte şi s-au trezit cu ideea unei noi religii care să zguduie lumea din temelii. Nişte musculiţe dornice de atenţie şi, în mod clar, cu evidente tulburări psihologice de tip mesianic. (B)

Fac mai mult rău, religia este un subiect destul de personal şi sensibil pentru multă lume, ar trebui să fii stricat la cap să declari război uneia dintre cele mai răspândite religii din lume, şi una, culmea, care are antecedente violente.

Eu pe ăsta l-aş pune faţă în faţă cu un jihadist, să vedem atunci tupeu. (e)
Scriitorul bun e scriitorul mort.

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Literatura este, în mare parte, despre sex.
Anthony Burgess