Care este filmul tău favorit?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Mmm...Filmul meu preferat e ''Tacerea Mieilor''. L-am vazut de nenumărate ori şi tot nu m-am săturat de el. E un film bun, psihologic, te ţine în suspans până la final când rămâi pur şi simplu pe gânduri...Titlul filmului are legătură cu momentul care a marcat-o profund pe eroină în copilărie. Interesantă e şi legătura care se crează între ea şi personajul negativ care putea oricând să o elimine însă alege să nu o facă. Reiese că până şi cei mai răi oameni au o fărâmă de suflet rămasă acolo pe undeva...
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

aLeX
Membru activ
Membru activ

Până acum puțin timp, filmul meu preferat era „Fight Club” (1999), un film psihologic ce, am impresia, m-a luminat total, mi-a deschis ochii în fața crudă a realității. Îl recomand!
Acum nu știu dacă tot Fight Club este pe primul loc, deoarece am vizionat recent și filmul Pulp Fiction. Este un film foarte bun din punct de vedere calitativ, este original și este regizat de Quentin Tarantino. (căruia îi ador pur și simplu stilul!)
„Pe omul apropiat îl înțelegi pe deplin doar atunci când te desparți de el.” (Un cuib de nobili de I.S. Turgenev)

Felix
Membru activ
Membru activ

Un film nou care chiar a ajuns să-mi placă este filmul „Hacksaw Ridge”. Acum, a apărut recent în limba română și cartea.
Abia aștept să mi-o achiziționez și să văd diferența.

Acțiunea filmului este despre un soldat care a refuzat să pună mâna pe armă și, în loc să ia vieți, el salva vieți.
O mentalitate radical diferită decât a celorlalți, însă care a avut un impact extraordinar de mare în viețile acestora.

Recomand.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Seria mea de filme preferată este Harry Potter (nu m-aș putea decide care film îmi place mai mult din această serie). Îmi plac foarte mult deoarece sunt magice (h) , amuzante, te țin în suspans , te fac curios și te fac să îți dorești să fi chiar tu un vrăjitor. Când îmi doresc să fac un maraton de filme, mă bazez pe seria Harry Potter deoarece încă nu m-am plictisit de ea, și o urmăresc de fiecare dată cu același interes. (h)
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Greu nu e să scrii mult, ci să concentrezi esența în mai puține pagini.
Henry David Thoreau