Ar mai avea Pământul importanță fără oameni?

Ia o cafea și povestește-ne tot ce vrei.
Vrăjește-ne! Amețește-ne!

Felix
Membru activ
Membru activ

Concepția iudeo-creștină afirmă că omul a fost creat de Dumnezeu să se înmulțească, să umple pământul și să-l stăpânească.
Asta cred și eu că e menirea omului.

Însă, realitatea arată că pământului și creației îi este mai bine fără umanitate.

Însă, ca să rămân strict la întrebare și ca să ofer un răspuns direct și sincer, aș zice că cu siguranță nu, pământul nu ar mai avea importanță fără oameni.
„Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.” (Mahatma Gandhi)

Valar Morghulis
Membru activ
Membru activ

Concepția iudeo-creștină afirmă că omul a fost creat de Dumnezeu să se înmulțească, să umple pământul și să-l stăpânească.
Hmm...
Eu cred că omul este un accident nefericit al Mamei Natură.
(8)
Stai un pic... „accident nefericit” e pleonasm. Ce prostii debitez aici?
(10)
În fine! Unde-i butonul pe care trebuie să apăs ca să șterg omenirea de pe fața pământului?
„Winter Is Coming” (Game of Thrones)

Karla
membru VIP Jr.
membru VIP Jr.

Dacă omenirea n-ar mai exista Pământul nu ar mai avea importanţă. Sau poate ar avea pentru extratereştri, dacă într-adevăr aceştia există.

Revenind la oameni, ştiu că pământul suferă mult din cauza noastră însă tot noi oamenii avem şi grijă de el.

E ciudat să-mi imaginez pământul fără oameni. Cred că noi îi dăm importanţă.

Dar dacă o luăm invers, noi am fi importanţi fără Pământ? (3)
„Nu există întrebări proaste, doar oameni proști.” (Scott Adams)

Imagine

Adam și Eva
de-al casei
de-al casei

Punct și Virgulă scrie: Credeți că în absența omenirii planeta noastră ar mai avea vreo importanță?
Se spune că „Omul este măsura tuturor lucrurilor”.
Ce credeți?
Americanii, cel puțin în filme, sunt foarte rasiști. Toate invaziile extraterestre încep din America. Când e vorba de un super erou, acela trebuie să fie un american. Nu se poate nicidecum altfel.

De ce ne-am mai mira dacă pământului i-ar fi mai bine fără noi, oamenii?
Treaba scriitorului e să ridice o problemă, nu să o rezolve. (Cehov)

Aimée
Membru activ
Membru activ

Măcar animalele ar trăi în liniște și pace. Nu ar mai fi deranjate de prezența oamenilor. Nu ar mai fi vânate. Speciile rare s-ar înmulți, Pământul și-ar recăpăta frumusețea naturală. Toată natura s-ar regenera.
(f)
Prin urmare, răspunsul la această întrebare este simplu: Da! Pământul ar avea încă importanță fără prezența oamenilor!
Imagine

Citate despre scriitori si scris
RobotzeLuL ku CitaTe

Din propria-mi experiență, odată ce ai terminat de scris o poveste, trebuie să tai partea de început și de final, pentru că acolo ne cuibărim, noi autorii, majoritatea minciunilor.
Anton Cehov